Alerji Nedir?

Alerji Nedir?

4/26/2021

Alerjik deri hastalıkları, günümüzde aşırı şehirleşme, olumsuz çevresel faktörlerin hızla artması, doğal beslenmeden giderek daha fazla uzaklaşılmasına bağlı olarak çocuktan yaşlıya kadar her yaş aralığında daha sık görülmektedir.

Alerji Nedir?

Vücudun bağışıklık sistemi hafızasında kayıtlı olmayan herhangi bir molekülü “yabancı” olarak tanımlar ve kontrol altında tutmak için harekete geçer. Bazı kişilerin bağışıklık sistemi ev tozu, polen gibi yaşanan ortamda bulunan ve çoğu insanın etkilenmediği moleküllere karşı daha yüksek seviyede ve karmaşık reaksiyon verir. Bu durumlarda aşırı hassasiyetten (hipersensitivite) bahsedilir. Alerji vücudun “yabancıya” verdiği anormal yanıtı olarak adlandırılabilir.

Son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada alerjik hastalıkların sıklığında bir artış gözlenmektedir.

Alerji Nedenleri Nelerdir?

Yapılan çalışmalarda bir kişide alerji gelişmesinde genetik yatkınlığın önemli bir faktör olduğu gösterilmiştir. Anne veya babasında alerjik hastalık olan bireylerde daha fazla alerjik hastalık gelişebilmektedir.

Genetik faktörler dışında çevresel faktörler de alerji oluşumunda rol oynayabilmektedir. Herhangi bir alerjen ile sık karşılaşma durumunda daha fazla tepki, yani daha fazla alerjik hastalık gözlenmektedir. Yaşanılan çevrede alerjenlerin yoğun olarak bulunması alerjik reaksiyonların daha sık ve şiddetli gözlenmesine neden olabilmektedir.

Şehir merkezlerinde alerjenlerle karşılaşma oranı, kırsal kesimlere göre daha yüksektir. Yaşam şekli ve çevresel farklılıklara göre de alerjik hastalık gelişme oranları değişmektedir.

Alerji Nasıl Oluşur?

Bazı kimselerin vücutları bir takım maddelere soluyarak, yutarak veya deri teması yoluyla maruz kaldığında (polen, yiyecekler, güneş gibi) tepki gösterir. Bu maddeye/maddelere alerjen, vücut tarafından gösterilen tepkiye ise alerjik reaksiyon denir.

Alerjik reaksiyonda vücut immunglobulin E (IgE) adı verilen özel bir tip antikor üretmeye başlar. IgE alerjen ve mast hücresi başta olmak üzere dokuda ve kanda bulunan özel hücrelere bağlanır. Mast hücrelerinden (insan savunma hücresinde görevli bir hücre) histamin ve birçok madde salınır ve bu maddeler alerji belirtilerinin (döküntü, kaşıntı, ağız burun akıntısı gibi) gözlenmesine neden olur.

Türkiye'de Sık Görülen Alerjenler Nelerdir?

Ev tozu akarları, polenler, kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri, böcek sokmaları, küfler, bazı gıdalar (örnek; yer fıstığı, inek sütü, soya, deniz ürünleri, yumurta) ve ilaçlar Türkiye'de en sık rastlanan alerjenlerdir.

Alerjik Reaksiyonların Belirtileri Nelerdir?

Alerjik reaksiyonlarda en sık gözlenen belirtiler şöyle sıralanabilir:

· Gözlerde kaşıntı sulanma ve kızarıklık,

· Burunda kaşıntı, akma,

· Deride kızarıklıklar, kabarıklıklar ve kaşıntı,

· Yorgun ve/veya hasta hissetme,

· Öksürük,

· Hırıltılı solunumdur.

Alerjenler solunum yolu ile alındığında burun mukozasında mukus oluşumunda artış ve enflamasyon (yangı) gelişebilmektedir. Buna bağlı burun akıntısı, kaşınma ve hapşırma gibi belirtiler gözlenir. Gözlerde sulanma, batma ve kaşıntı da bu duruma eşlik edebilir.

Alerjik Reaksiyonlar Kimlerde Gözlenir?

Bir kişide neden alerjik reaksiyon geliştiği tam olarak cevaplanamamaktadır. Ancak genetik ve çevresel faktörlerin alerji gelişme riskini etkilediği bilinmektedir.

Alerji her yaş grubu ve cinsiyette ortaya çıkabilir. Çocukluk yaş grubunda daha çok gıda alerjileri, alerjik egzamalar ön plandayken yaş ilerledikçe alerjik burun ve göz nezlesi görülmekte ve bunlara astım eşlik edebilmektedir. İlaç alerjileri ve mesleki alerjiler de erişkin dönemde daha sık görülmektedir.

Anafilaksi Nedir?

Alerjik belirtiler hafif, orta veya şiddetli şekilde ortaya çıkabilir. Anafilaksi hızlı gelişen ve ölüme neden olabilen ciddi bir alerjik reaksiyondur.

Belirtileri tüm vücutta görülür. Bunlar:

· Soluk almakta güçlük,

· Hırıltılı solunum,

· Ses kısıklığı,

· Boğazda takılma hissi,

· Tüm vücutta kızarıklık,

· Kabarıklık ve kaşıntı,

· El, ayaklar, dudaklarda karıncalanma hissi,

· Kan basıncında (tansiyon) düşmedir.

Tüm bu bulgular hayatı tehdit edici olabilir. Bu sebeple anafilaksiye anında eve doğru müdahale edilmesi çok önemlidir.

Alerji Testleri Nelerdir?

Alerjiden korunmak için öncelikle alerjinin sebebinin aydınlatılması ve bu alerjene maruziyetin azaltılması gereklidir. Örneğin bir kişide ev tozuna karşı alerji varsa, yaşadığı ve çalıştığı ortamlarda ev tozuyla ilgili önlemleri alınmalıdır. Kan ve deride yapılan alerji testleri ile alerjenler saptanabilmektedir.

Alerji testleri genellikle alerjik rinit-konjuktivit, atopik dermatit, kontakt dermatit, ürtiker, astım, böcek sokmaları, gıda ve ilaç alerjilerinde yapılmaktadır.

Alerji testleri hastanın tek başına yapabileceği testler değildir. Bu konuda uzmanlaşmış hekimler tarafından hastanın tıbbi hikayesi ve muayenesi sonrasında hangisinin yapılacağına karar verilir ve uygulanır.

Biorezonans ile Alerji Testleri

Sağlıklı insanlar için hiçbir olumsuz etki yaratmayan bazı maddeler alerjik yapıya sahip insanların tepki vermesine neden olmaktadır. Alerjik vücut allerjeni “yabancı madde” olarak algılar. Bağışıklık sistemi onunla savaşmaya başlar. Bu nedenle vücudunda alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Alerjik hastalıklar kendini bu şekilde gösterir.

Biorezonans yönteminde kişinin alerjisi olan her madde üzerinde test yapılabilmekte, ardından uygulanan terapi sayesinde iyileşme sağlanmaktadır. Alerjiye neden olan temel alerjenler gluten, süt, yumurta gibi maddeler tespit edilmediğinde, en fazla bilinen polen, ev tozu akarı gibi alerjenler için aşı uygulansa bile, diğer alerjenler meydan çıkmakta ve hastalıkta iyileşme sağlanamamaktadır. Biorezonans alerji hastalıklarında sağladığı olumlu çözümlerle, kalıcı şekilde iyileşme sağlamaktadır.

Biorezonans tedavisine önce alerji testleri yapılarak başlanır. Hastanın kaç maddeye alerjisi olduğu saptanır. Ana allerjenlere öncelik verilerek kişiye özel bir tedavi planı uygulanır. Tedavi yaklaşık 1 saat süren seanslar halinde, haftada bir kez uygulanır.

Bize Ulaşın

Halkapınar Mahallesi 1202/2 Sokak Gıda Çarşısı İş Hanı No:31/816 İzmir